Vasario 23 dieną Ukmergės kraštotyros muziejuje buvo atidaryta ikonų paroda, atkeliavusi iš Ukrainos Radomyšlio pilies kolekcijos. Tai kilnojama paroda, kuri į Ukmergę atvyko prieš tai aplankiusi Anykščius. Parodos pavadinimas „Jų akys žvelgia į sąžinę“, kaip ir pats turinys – neišvengiamas simbolikos, religingumo ir šiuolaikinių realijų persipynimas.

Taip pat simboliška, jog paroda Ukmergėje buvo atidaryta praėjus metams nuo karo Ukrainoje pradžios. Čia eksponuojami Ukrainos sakralinio meno pavyzdžiai – tai irgi keturios dešimtys "karo pabėgėlių", laimingai išvengusių sunaikinimo karo ugnyje ir radusių laikiną saugų prieglobstį Lietuvoje. Tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, šiuo sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių tautos galių ambasadoriumi. Mėnesį praleidusi A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus salėje Anykščiuose, Ukrainos sakralinio meno paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę”, kolekcijos savininkams leidus, toliau keliauja po Lietuvą, kad būtų laikinai eksponuojama ir kitose istorinės atminties institucijose.

Kūriniai, atkeliavę į Lietuvą, kaip ir nuo karo pasitraukę ukrainiečiai – margaspalviai, tarsi atsitiktinai lemties susieti. Šiuo metu jie turi savitą misiją – tapti dvasinio atokvėpio erdve pirmiausiai ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje. Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia” įkūrėja Olga Bogomolec ir Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia” direktorius Jurijus Rudnickis kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia.

Susipažinusi su Anykščiuose parengta paroda, Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkė menotyros mokslų daktarė Jurgita Kristina Pačkauskienė, vadovaujanti ikonų tapybos studijai „Ut unum sint” prie Vilniaus dominikonų vienuolyno, sakė, kad meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia. Tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją...

Paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę” yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.

Paroda muziejuje veiks iki kovo 13 dienos.

Ukmergės kraštotyros muziejaus foto archyvo nuotraukos.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau