Tu numegzk man tai, ką myliu,
Ir pavasarį – kaip tūkstantį malūnų.
Tu numegzk man, mama, tylą
Ir medžius, kokių nebūna.
Marcelijus Martinaitis, Amžinas tiltas, 1966m.

Paroda vyko Ukmergės meno mokyklos dailės skyriuje, galerijoje „Keliaujantis paukštis“ 2023 12 18  - 2024 01 19 dienomis. Galima buvo pamatyti 15 abstrakcijų, atliktų mišria monotipijos ir sausos pastelės piešinio technika. Čia į pirmą vietą iškyla kūrybos procesas, kuriuo aš mėgaujuosi – rašo dailininkė parodos anotacijoje. Tai labai seniai puoselėta grafikos ir piešimo technika, tik pradžioje buvo atvirukai, miniatiūros. Vėliau jie išaugo į didelius formatus.

Atspirties taškus kūryboje Romualda (nuotraukoje - kairėje) įvardina meilę gamtai nuo pat vaikystės, gamtos formų tyrinėjimą ir jų perteikimą savaip, pasitelkiant abstraktų grafikos spaudo (monotipijos) ir piešinio mišinį, pirmenybę teikiant linijai, kuri geriausiai padeda perteikti laisvės ir begalybės pojūtį.

Šį paveikslų ciklą Romualda pradėjo kurti prieš keletą metų ir tęsia iki šiol. Pirmą kartą šias abstrakcijas buvo galima pamatyti UKC galerijoje 2023m. gegužės mėn. vykusioje Romualdos ir Juliaus Zareckų kūrybos parodoje. Šis šeimyninis menininkų duetas nuskambėjo itin įdomiai, darniai ir harmoningai. Iš ryškios ir skambančios J. Zarecko tapybos salės, lyg iš saulės apšviesto sodo pavasarį, patekus į Romualdos kūrinių salę, kur, rodos, užėjęs į namus, atrandi pravertą skrynią, pilną šeimos moterų sukauptų rankdarbių. Grynos J. Zarecko spalvos ir kvadratėliai Romualdos abstrakcijose švelnėja, geometrinių dėmių kampai tampa aptakesni, figūros išnyksta, bet visgi turi  bendrumo. Romualdos paveikslai turi kažką tokio mielo, tekstiliško, primenančio audimus, skiautinius. Ne be reikalo vienas iš paveikslų pavadintas Jausmų tekstilė.

Grįžtu į savo gatves... 2023 m.                                  Pajutau vėjo gūsį... 2023 m.

Šis įspūdis juntamas tiek dėl juodo popieriaus lapo, padengto sausa pastele, sukuriamos faktūros, tiek ir linijų , lyg siūlų gijų, pagalba, taip pat ir  dėl žaismingo, neperkrauto geometrinių formų spalvinių dėmių komponavimo. Šis efektas paveikslams suteikia šilumos, jaukumo pojūtį. Įdomus paveikslas Grįžimas į savo gatves, spalvomis, geometriniais „daugiabučiais“ ir kompozicine dinamika primenantis architekto ir tapytojo  F. Hundertwasserio projektuotus namus.

Paveikslas Džiugi nuotaika, kur žalsvame fone, ant gelsvų, oranžinių linijų ir lyg rausvų žiedų pumpurais ant jų, rodos, žada pavasarį.

Minčių tėkmė...  2023 m.                                  Šventiška nuotaika...  2023 m.

Kompozicijoje Minčių tėkmė įdomu stebėti, kaip raudonai rusvos minčių baržos braunasi per kelią per mėlynai austą upę, Pajutau vėjo gūsį perkelia į gamtos apsuptį, o Šventiškoje nuotaikoje pabyra dovanų ir konfeti kvadratėliai... Galvoje dar spėja nuskambėti žodžiai - Tu numegzk, man, mama, kelią. Iš spalvų, balsų ir spindulių...

Ši daina nuo vaikystės keldavo vaizduotei užduočių, bet, stebint Minčių projekcijas, panašu, kad Romualda šiuos žodžius įkūnija be rūpesčio. Vaizdai veikia asociatyviai, o dailininkė, kaip gera mama ar mokytoja, po kiekvienu pavadinimu padėjusi tritaškį, siūlo jaustis laisvai ir nesuvaržytam jos įvardinto pavadinimo ir, stebint paveikslą, pagal sukeltą emociją, mintį, sugalvoti pavadinimą pačiam. Visas ciklas pasižymi stiliaus vieningumu, spinduliuoja pozityvumu ir estetiškai nepriekaištingu vaizdu pateiktas žiūrovui.

Džiugu ir tai, kad Romualda kūrybinį krūvį ir jėgas perkėlė į kūrybą, kai  sumažino savo pedagoginės veiklos valandas. Taigi, Minčių projekcijos sukurtos šioje meninės brandos, meilės kūrybai ir laisvo laiko sintezėje.  Šiuo metu paroda keliauja į Radviliškį, o ukmergiškiams belieka laukti, kada dailininkės kūryba vėl pasirodys ekspozicinėse miesto erdvėse.

Reprodukcijos - R. Zareckienės, nuotrauka - iš Ukmergės meno mokyklos Dailės skyriaus FB puslapio.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau