Bent akimirkai nusikelti į praeitį ir savo akimis ją pamatyti, paliesti – daugelio slapta svajonė. Ji iš dalies įgyvendinama. Tuo užsiima rekonstruktoriai – žmonės, besidomintys istorija ir ją atkuriantys...

Birželio 9 d. Ukmergės kraštotyros muziejuje atidaryta paroda „1-ojo LDK Didžiosios Buožės pėstininkų regimento ginkluotė ir ekipiruotė“. Parodos iniciatorius – Ukmergės karo istorijos klubas, „nešiojantis tą patį vardą, kaip ir aukščiau minėtas regimentas. Pasak, regimento (pulko) istoriją bei dabartinę karo istorijos klubo veiklą pristačiusio J. Zarecko, ši paroda skirta Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui ir yra savotiška įžanga į jau aštuntą kartą rengiamą Deltuvos mūšio inscenizaciją.

Paroda siekiama kuo įvairiau bei istoriškiau pristatyti, ukmergiškiams beveik nežinomą XVIII a. pab. įvykį. Pasak rašytinių šaltinių,1792-1794 metais Ukmergės mieste stovėjo vienas iš LDK kariuomenės dalinių, būtent 1-mas Didžiosios Buožės pėstininkų regimentas. Iki pat Kostiuškos sukilimo Ukmergėje išstovėjęs pulkas, dalyvavo vaduojant Ukmergės pilį, taip pat kovose dėl Vilniaus. Deja, savo „kovinę biografiją“ pulkas baigė prie Varšuvos prieigų, kur prie Kobylkos kaimo, dengdamas pagrindinių LDK kariuomenės pajėgų atsitraukimą į Varšuvą, žuvo visas pulkas.

Nors parodoje nepamatysime nei vieno autentiško daikto, tačiau puikiai išpildytos rekonstrukcijos puikiai atskleidžia vaizduojamąją epochą. Parodoje lankytojai gali susipažinti su XVIII a. pabaigos pulko ekipiruotės elementais, ginklų, uniformos bei vėliavos rekonstrukcija. Pasak J. Zarecko, klubo tikslas, ne tik atkurti pulko atributiką ir aprangą, pagrindinis tikslas yra rekonstruoti Ukmergės miesto istoriją, ją propaguoti ne tik Lietuvoje bet ir užsienyje. Ukmergiškių karo istorijos klubas dalyvauja įvairiose inscenizuojamose batalijose bei kituose gyvosios istorijos grupių rekonstrukcijose. Klubas nemažai prisideda organizuojant vieną iš svarbiausių karo istorijos renginių Lietuvoje - su Napoleono laikų karybos istorija susijusį Vilkmergės (Deltuvos) mūšį – pirmąją 1812 metų prancūzų-rusų karo karinę bataliją. Tokiu būdu Ukmergės miesto vardas žinomas ne vienoje Europos šalių ir yra vienoje gretoje su didžiųjų miestų istorijos klubais. Lietuvoje veikia nemažai gyvosios istorijos klubų, kurie vienija žmones, besidominčius istorija. Karyba, jodinėjimas, amatai, senovinė muzika, viduramžių šventės jiems yra pomėgis, dažnai tampantis gyvenimo būdu. Kiekvienas klubas pasirenka laikotarpį, kuriuo domisi, gilinasi į istorinį kontekstą ir jį atkūrinėja.

Kaip žinia istorijos rekonstrukcija - kaip judėjimas vienijantis bendraminčius besidominčius istorija, žinoma visame pasaulyje. Tai savita filosofija, apjungianti senovinę aprangą, karinę manierą, gyvenimą ir pasaulėžiūrą. Ketvirtus metus veikiančio klubo nariai patys renka informaciją, gilinasi ir studijuoja istorinius dokumentus. Atkurti istorinę praeitį nėra paprasta. Pasak J. Zarecko, šis laikotarpis Lietuvoje tikrai mažai išnagrinėtas. Informacija po truputį renkama iš visokiausių šaltinių: senovinių piešinių ir paveikslų, vieno kito sakinio rašytiniuose šaltiniuose, ieškant analogų kitų šalių istorijoje. Kiekviena uniformos detalė gimsta po ilgų diskusijų ir konsultacijų su istorikais, numizmatais ir kitų karo istorijos klubų nariais. Tokių diskusijos eigoje buvo sukurtos sagos ir vėliavos maketas. Teko persiūti ir uniformą, kuri pradžioje buvo visai kitų spalvų. Dabar kario uniforma tamsiai mėlynos spalvos su oranžinėmis detalėmis bei geltonos spalvos sagomis.

Fotografijos K. Darulienės

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau