Birželio 21 dieną „Veniavos“ herbo bajorui Vytautui Vyčui sukako 80 metų. Šia proga Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Kraštotyros skaitykloje surengta paroda „Ukmergės kultūros metraštininkui Vytautui Vyčui – 80“. Paroda veiks iki rugpjūčio 1 d.

Dvidešimtyje parodos lentynų sunkiai telpa leidiniai, įvairūs šeimos dokumentai, apdovanojimų liudijimai, straipsnių iškarpos, nuotraukos ir kita kraštotyrinė medžiaga, atkeliavusi iš paties jubiliato asmeninio archyvo bei bibliotekos fondų. Kaip šypsodamasi sako vyriausioji bibliografė Stanislava Talutytė, rengiant parodą iš gausybės medžiagos buvo atrinkta tik dalis pačių svarbiausių dokumentų, pasakojančių apie Vytauto Vyčo gyvenimą, visuomeninę veiklą, kūrybą, pomėgius, jo įvertinimą.

Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos narys, iniciatyvinės grupės Ukmergės rajone įkūrėjas, ilgametis šios sąjungos senatorius, kultūros almanacho „Eskizai“ redakcinės kolegijos narys. Dviejų knygų „Negesk, žiburėli, negesk“ bei „Lemtie, dėkoju tau už viską“ ir daugybės straipsnių, publikuotų rajono ir šalies žiniasklaidoje, autorius. Jau daugelį metų jis ištikimas „Gimtosios žemės“ bičiulis ir talkininkas, parašęs šimtus straipsnių istorijos, kultūros, literatūros, meno klausimais, gvildenantis aktualiausias rajono gyvenimo problemas, atsiliepiantis i visus svarbiausius įvykius Ukmergės padangėje. Skatome garbaus bajoro publikacijas ir „Eskizų“ almanache, vienuolikoje iš keturiolikos išėjusių žurnalo „Lietuvos bajoras“ numerių vėlgi rasime Vytauto Vyčo rašinį. 2008 metų rudenį jam buvo suteiktas Garbės bajoro titulas, kuris paprastai suteikiamas už ypatingus nuopelnus.

Parodoje, šalia šio gražaus, spalvingo rašto, galima pamatyti dar du itin reikšmingus dokumentus. Tai 1536 metais Lenkijos karaliaus Vladislovo IV Vyčų giminei dovanotas „Vieniavos“ herbas, liudijantis jų bajorišką kilmę bei 1996 m. balandžio 13 dieną Trakų pilyje Vytautui Vyčui įteiktas Bajorystės pripažinimo aktas.

Prieš keletą metų geras bajoro draugas, mūsų kraštietis poetas Ričardas Šileika, padovanojo jam savo naują poezijos rinktinę „Metraščiai“, kurios tituliniame puslapyje užrašė savo kūrybos sentenciją: „Toks gyvenimas – kai ašaros su juoku persimaišo. Manau, kad tai ir yra tikras gyvenimas. Ukmergės krašto bajorų vadui – nuo pysoriaus, prasvietniko Ričardo Šileikioko“. Tokių leidinių su autografais savo namų bibliotekoje V.Vyčas turi labai daug ir labai juos brangina. „Ačiū už meilę Gimtinės kultūrai ir nuoširdžią pagalbą Šeduvių literatams:, - rašo poetas Vladas Buragas Šeduvių kultūros klubo išleistame poezijos almanache „Rankoje – rudens paletė“. Įrašas „Tėvynė ir motina – kiekvienam tik viena“ puošia knygos „Tylos pražydėjimas šitas...“ titulinį puslapį, po kuriuo pasirašo „autorė iš Žemaičių žemės Zuzana Stunžėnienė“. „Gražaus gyvenimo¡“ savo knygoje „Leisk man pakilti“ senam geram savo pažįstamam linki Vytautas Mizaras. Gera linkintys ir Henriko Čigriejaus, Birutės Jonuškaitės, buvusio ilgamečio Taujėnų parapijos klebono Jono Voverio, Vokietijoje išleisto „Lietuvių Vasario 16-osios gimnazijos metraščio“ sudarytojai ir daugelis kitų knygų autorių. Apie kiekvieną iš jų Vytautas Vyčas gali papasakoti žaismingų, linksmų nuotykių, gražių bendravimo akimirkų kupinų istorijų.

Tarsi atskiras gyvenimo etapas šio žmogaus gyvenime – 4,5 metų, praleistų kariniame jūrų laivyne. Šiam laikotarpiui V.Vyčas paskyrė pusšimčio mašinraščio lapų jaunystės dienoraštį, kurį pavadino memuarais „Tarnauju Tarybų Sąjungai“. Čia pasakojama apie tarnybą Leningrado Raudonosios žvaigždės Baltijos ekipaže ir Saremos saloje Estijoje, apie mokslus S.Kirovo povandeninio plaukiojimo karo mokykloje. Nemažai dėmesio dienoraštyje skiriama pažinčiai su kitų taytybių žmonėmis ir lietuvio įvaizdžiui karinėje tarnyboje, jūreivio intelektui, jo buičiai, seksualinėms problemoms.

Čia pat sudėti ir namiškių bei jaunystės draugų jam rašyti laiškai, susirašinėjimo su įvairių spaudos leidinių redakcijomis korespondencija, mat nuo pat jaunystės metų jis mėgo bendradarbiauti spaudoje, diskutuoti su jį sudominusių rašinių autoriais.

Parodoje gausu originalių nuotraukų iš asmeninių V.Vyčo albumų bei kitų įdomių eksponatų.

Melanijos Širvienės nuotrauka.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau